O Пчелици роботу¶
Роботи за програмирање¶
„Дигитална технологија добија све значајнију улогу у животу деце, обликујући њихове свакодневне активности: начин на који проводе слободно време, комуницирају, играју и друже се са вршњацима, уче и стичу нова искуства“ - Деца у дигиталном добу, стр.12
Када размишљамо о избору иновативне играчке или дидактичког средства за децу, потребно је да промислимо, поред осталог, о томе да ли је безбедна за дете, да ли чува његову приватност, можемо ли је са успехом примењивати у складу са постојећим Основама програма предшколског васпитања и образовања и начином на који уче деца. Више о карактеристикама дигиталних уређаја и дигиталних садржаја за децу можете прочитати у Смерницама за примену дигиталних технологија у предшколској установи на линку: https://ecec.mpn.gov.rs/wp-content/uploads/2023/06/Smernice-za-primenu-digitalnih-tehnologija-u-PU.pdf
Не треба заборавити да постоје програмиране и паметне играчке које нису у складу са начином на који деца уче, које све раде саме, ограничавају дечју машту, повезане су на интернет, могу да прикупљају податке о детету, допуштају само једно тачно решење и сл.
С друге стране, постоје роботи за програмирање који се могу користити у различитим контекстима игре, могу бити повезани са различитим истраживањима у оквиру теме/пројеката које васпитачи развијају са децом у вртићу, који омогућавају више решења за један проблем који се поставља током игре и сл. Један од таквих робота је Пчелица робот. Поред Пчелице робота постоје и многи други роботи који имају релативно сличне могућности. Два су приказана на сликама.
Шта је Пчелица робот?¶
Пчелица робот, или на енглеском Bee Bot, дидактичко је игровно средство за интегрисано учење, робот који се креће унапред и уназад по 15 cm, окреће се у месту и даје звучне и визуелне сигнале током свог кретања. Овај робот се програмира притиском на одговарајућу дугмад која се налазе на њему и памти преко 40 унетих инструкција.
Специфичност игара овим роботом јесте могућност да се он у игри комбинује са различитим картицама, додацима, реалним предметима, полуструктурираним и неструктурираним материјалима и др.
Како функционише Пчелица робот?¶
На роботy¶
На горњој страни робота налази се седам дугмади чије су функције следеће:
Стрелица за кретање унапред. Њеним притиском робот ће ићи напред 15 cm.
Стрелица за кретање уназад. Њеним притиском робот ће ићи назад 15 cm.
Стрелица за окретање удесно. Њеним притиском робот ће се окренути у месту удесно за 90 степени.
Стрелица за окретање улево. Њеним притиском робот ће се окренути у месту улево за 90 степени.
Дугме „Go“ које се притиска након што се кретање робота у потпуности испрограмира. Након притиска на ово дугме робот ће отпочети кретање на основу претходног програмирања притискањем стрелица.
Дугме „X“ – притиска се сваки пут када се започиње ново програмирање Пчелице робота јер се тиме брише претходно програмирање стрелицама. Пре било каквог програмирања притискањем стрелица неопходно је притиснути ово дугме.
Дугме „II“ је дугме које означава паузу. Притиска се онда када желимо да Пчелица робот током кретања застане на неком пољу и даје другачији визуелни и звучни сигнал.
Полеђина робота¶
На полеђини Пчелице робота налазе се два или три дугмета, што зависи од године производње робота. Старије генерације Пчелице робота су на полеђини, поред прикључка за пуњење робота, имале два дугмета, а новије генерације три. Обе генерације Пчелице робота на полеђини имају:
место за прикључак за пуњење робота,
дугме за укључивање робота и
дугме за укључивање звука.
Пчелице роботи новије генерације имају и треће дугме за укључивање сензора, које омогућава роботима да се „препознају и поздраве“ звучним и светлосним сигналом када се налазе један поред другог.
Место за прикључак за пуњење Пчелице робота је специфичног изгледа. Пуњач долази у паковању са роботом и укључује се путем УСБ кабла у рачунар. Пчелица је напуњена када њено око засветли зеленом бојом. Током игре, уколико се не употребљава неко време, Пчелица робот прелази у режим штедње, када се може чути карактеристичан звук који то најављује.
Персонализација¶
Персонализација Пчелице робота је омогућена на два начина:
снимањем звука у трајању од 2 секунде и
прављењем капица.
Снимање звука
Притиском на дугмад кретања и дугме паузе могуће је снимити глас у трајању од 2 секунде. Да би се снимио звук, потребно је да:
задржимо дугме за које желимо да снимимо звук 2 секунде, док не чујемо једно „бип“,
чим чујемо једно „бип“, изговоримо реч или репродукујемо звук који желимо да снимимо,
двоструко „бип“ је знак да је време од 2 секунде прошло.
На тај начин можемо снимити одговарајући звук/реч, тј. оно што робот репродукује, за свако од пет дугмади: иди напред, иди назад, окрени се лево за 90 степени, окрени се десно за 90 степени и пауза.
Такође, на исти начин, ако притиснемо дугме „Go“, можемо снимити оно што ће робот новије генерације репродуковати када његов укључени сензор у својој близини препозна другу Пчелицу робота са укљученим сензором.
Уколико желимо да вратимо звук на фабричка подешавања, довољно је само притиснути дугме „X“ у трајању од 2 секунде, односно док не чујемо звучни сигнал.
Прављење капица
Капице за Пчелицу робота могуће је направити од готових шаблона који постоје на интернету. Такође, могуће је основни модел шаблона прилагодити индивидуалним идејама и потребама у оквиру актуелне теме/пројекта, цртањем, бојењем, додавањем и лепљењем папира и других материјала.
Приложени кју-ар код вас доводи до странице са које је могуће преузети основни шаблон капице за Пчелицу робота, а који се може преузети и са овог линка
Шта се може користити за игре Пчелицом роботом?¶
За игре Пчелицом роботом се могу користити:
табла или полигон за кретање робота са пољима 15 пута 15 cm,
додаци за Пчелицу робота,
тематске картице или картице за игру,
стрелице за писање кода кретања робота,
картице кодова,
картони и/или дебљи хамер папири димензија до 15 пута 15 cm,
ознаке на ивицама табеле,
конструктори за игру,
други материјали и средства (различите посуде, чепови, даске..).
Табла за кретање робота¶
Таблу за игру Пчелицом роботом је могуће направити на више начина. Како се Пчелица робот креће по 15 cm, потребно је имати таблу која има поља 15 пута 15 cm. Број поља може варирати, као и начин на који правимо табелу. На ободу са две стране табеле могуће је поставити ознаке које ће за сваки ред и колону табеле бити другачије по боји и/или облику. Нпр. кругови, квадрати и троуглови различитих боја.
Решење бр. 1
На хамеру причвршћеном за лепенку, односно дебљи картон, нацртати 24 поља величине 15 пута 15 cm, а преко поставити чврсту фолију. Овде можете пронаћи детаљно упутство за израду оваквог решења.
Решење бр. 2
На сто залепити траке за кречење (креп траке) тако да се формира најмање 24 поља димензија 15x15 cm. Преко тога поставити дебљу провидну мушему. Уместо лепљења трака за кречење по столу, може се на провидној мушеми перманентним фломастером исцртати мрежа квадрата димензија 15x15 cm.
Решење бр. 3
Цртање перманентним фломастером преко дебље провидне мушеме. Уместо тога, увек можете потражити куповне табле за игру Пчелицом роботом.
Додаци за Пчелицу робота¶
Постоји неколико додатака које је могуће купити за Пчелицу робота:
додатак за цртање, тј. постављање фломастера,
колица за вучење,
додатак за гурање,
кућица/тунел и сл.
Додатке је могуће и самостално направити на више начина. Ево једног решења које су осмислила деца:
Тематске картице¶
Тематске картице за игре Пчелицом роботом се могу купити, а могу и да их праве и цртају васпитачи, родитељи и деца, у складу са истраживањима деце у оквиру теме/пројекта који деца и васпитачи развијају. Идеје за теме сличица могу бити најразличитије. Такође, припремљене картице за игре Пчелицом роботом се могу пронаћи на интернету и одштампати. Важно је да димензија картица не буде већа од 15х15 cm, а добро их је пластифицирати уколико желимо да нам потрају.
Пуно картица и фотографија за картице је могуће пронаћи и на Питнересту. На следећем линку је Пинтерест „Васпитачица“, где се, поред осталог, могу пронаћи различите картице, слике и идеје које се могу применити у играма Пчелицом роботом.
Стрелице за писање кода¶
Стрелице за писање кода су мање картице које представљају симболе команди за кретање Пчелице робота:
стрелице за кретање унапред и уназад,
стрелице за окретање у месту надесно и
стрелице за окретање у месту налево.
Ових стрелица треба да има довољно за сву децу и за писање дугачких кодова. Најбоље их је пластифицирати.
Поред тога могуће је за сврху писања кода користити и бројеве за понављање неког дела кода и нешто чиме ћемо у заграду поставити оно што се понавља (шпатуле, штапићи, пластифицирани ужи а дужи папири и сл.). Појаснити ово у загради, како се користи
Картице кодова¶
Ово су пластифициране картице на којима је већ написан одређени код. Код на овим картицама може бити потпун, и тада је потребно програмирати Пчелицу робота по њему. Такође, могуће је направити картице кодова које немају одређену почетну или крајњу позицију, те је треба открити. Нарочито је тешко одредити почетну позицију на основу кода и завршне позиције.
Картице скривалице¶
Картони и/или дебљи хамер папири димензија до 15x15 cm су издвојени као посебан додатак јер могу имати најмање две могуће функције у играма Пчелицом роботом:
прављење пута за Пчелицу робота (са и без табле за игру),
прекривање постављених сличица испод њих, у пољима на табли.
Картони могу бити у различитим бојама. Ако их пластифицирамо, треба да буду нешто мањи од дименизије 15x15 cm.
Ознаке на ивицама табле¶
На спољним странама табле, наспрам свих поља њене дужине и ширине, могуће је залепити различите симболе. Нпр. могуће је залепити геометријске слике различитих боја. При томе је важно испоштовати принцип да је, уз помоћ тих слика, свако поље на табли дефинисано јединственом комбинацијом слика која представља „адресу“ поља. Нпр. на слици је, на пољу које је дефинисано јединственом адресом: „црвени круг, зелени квадрат“, постављена жута Картица скривалица.
Други додаци и материјали¶
У играма Пчелицом роботом се могу користити и различито означене коцке, нпр. бројевима, стрелицама, бојама, адресама и сл. Коцке се бацају као у игри „Човече, не љути се“. Оне у игри могу одредити место на које треба доћи, део кретања које мора садржати програмирање Пчелице робота од почетног до крајњег поља, логички захтев на који треба дати одговор бирањем картице на пољу табле, број покушаја и сл.
За игре Пчелицом роботом могу се користити и многобројни други материјали и играчке које можемо пронаћи у простору вртића. Нпр. конструктори од којих правимо тунеле и мостове, различити полуструктурирани и неструктурирани материјали и сл.