Играоница Пчелице робота - приручник за Бибот едукативног робота¶
Овај приручник Фондација Петља је израдила у оквиру пројекта „Изградња кључних рачунарских компетенција - ка радној снази будућности“, који спроводи Програм уједињених нација за развој (UNDP) у партнерству са Министарством просвете, уз подршку Владе Републике Србије.
Овај приручник Фондација Петља објавила je под лиценцом Creative Commons Autorstvo 4.0 Međunarodna Licenca (CC BY 4.0).
Зашто овај приручник?¶
Деца уче у богатој и инспиративној средини, кроз игру, и истраживање, ослањајући се на своја претходна искуства и доживљаје, кроз заједничко учешће са вршњацима и одраслима, различите начине изражавања и допринос заједницама којима припадају. Када се играју Пчелицом роботом могу истраживати, креирати, сазнавати, осмишљавати изнова и изнова своје игре, проширивати своја искуства и доживљаје, реализовати идеје, проверавати их, исправљати грешке, решавати проблеме који имају више од једног тачног одговора, сарађивати са другом децом и одраслим људима, практиковати различите концепте промишљања и приступе решавања проблема.
Несумњиво је да ће се у скорој будућности појавити нове играчке и дидактичка средства која ће пратити технолошки напредак и да ћемо стално и изнова промишљати да ли су и у ком степену оне прилагођене начину на који уче деца предшколског узраста. Пчелица робот је почела да се примењује у вртићима Србије од 2015. године, у оквиру индивидуалне иницијативе васпитача и пројеката у ПУ. Она је званично добила одобрење Завода за унапређивање васпитања и образовања 2021. године као дидактичко игровно средство за интегрисано учење за децу предшколског узраста. Пчелицу робота имају и набављају вртићи и предшколске установе широм Србије, али и многих других земаља.
Треба истаћи да je Пчелица робот сама по себи и као новина интересантна деци. Већина деце воли да је користи и схвата њено коришћење као игру која им, уз коришћење других материјала током игре, пружа истинску радост манипулисања, откривања, испробавања, превазилажења изазова и сл.
Па ипак, нису све игре које се могу организовати овим роботом по аутоматизму усклађене са актуелним Основама програма предшколског васпитања и образовања. Умешност је васпитача да постигне тај склад и да сва своја педагошка, психолошка и методичка знања стави у функцију подршке дечјој добробити применом Пчелице робота у оквиру непосредног рада и процеса развијања програма.
Примери игара описани у овом приручнику осмишљени су тако да вас постепено уводе у самостално осмишљавање сличних игара заједно са децом, а у складу са концепцијом Основа програма. Упознаћете Основне игре, пример неколико игара у оквиру једне теме/пројекта и пример игре која је настала посматрањем отворене игре и у договору са децом.
Циљ овог приручника је да:
укаже како се Пчелица робот може користити у игри и интегрисаном учењу, током истраживања у различитим темама/пројектима у вртићу,
понуди идеје како да васпитачи у вртићима, заједно са децом предшколских група и породицама, осмисле просторну целину за игре са Пчелицом роботом у заједничком простору вртића, богату различитим материјалима и средствима, а која је у овом приручнику названа „Играоница Пчелице робота“.
Овако осмишљен и уређен простор омогућиће свакодневне и повремене:
игре деце и њихових родитеља/старатеља
игре деце различитих група у оквиру њиховог боравка у вртићу, у складу са актуелним темама/пројектима којима се баве и
радионице које организују васпитачи за децу и њихове родитеље.
Простор Играонице Пчелице робота се организује у складу са темом/пројектом који се развија у вртићу. Ако постоји више различитих тема/пројекта истовремено, могуће је организовати простор Играонице да одговори на потребе сваке теме/пројекта. Овај простор се стално допуњеје и мења у складу са промишљањима васпитача и начином како се теме/пројекти развијају.
ПДФ верзију овог приручника можете преузети са следећег линка.