Водич за планирање Играонице Пчелице робота¶
Постављање Играонице Пчелице робота и организовање игара у овако осмишљеном заједничком простору вртића тражи пажљиво планирање и промишљено деловање васпитача. Предложени кораци вам могу помоћи да ваша Играоница Пчелице робота постане омиљени простор за све.
При планирању Играонице Пчелице робота водите рачуна о следећем:
Циљ. Циљ играонице је да у оквиру заједничког развијања реалног програма у вртићу пружи нове доживљаје, искуства и сазнања деце и прошири постојећа.
Професионални развој и истраживање. Потребно је да проширите сопствене професионалне компетенције, а које ће вам помоћи у разумевању начина примене Пчелице и сличних робота у оквиру интегрисаног учења деце. Ослоните се на овај приручник као први корак у том смеру. Будите спремни на даље промишљање и истраживање теорије и праксе примене Пчелице и сличних робота у непосредном раду са децом.
Укључивање свих васпитача и хоризонталне размене. Како се Играоница пчелице робота планира у заједничком простору вртића, важно је да она заживи као део реалног програма у свим васпитано образовним групама које деле тај простор. Да бисте у томе успели, важно је да одржите почетне састанке са колегама васпитачима и упознате их са идејом, могућностима и начинима коришћења простора у оквиру Играонице Пчелице робота. Поделите са њима своју визију овог простора и договорите начин на који ће се она реализовати у пракси свих предшколских васпитно-образовних група. Пажљиво планирајте активно укључивање васпитача и стручних сарадника, редовне хоризонталне размене са колегама, у вртићу и шире. Трудите се да стално заједно промишљате и планирате како да изменама у простору Играонице и играма Пчелицом роботом подржите даље развијање актуелних тема/пројеката и унапређујете све процесе који се у оквиру Играонице Пчелице робота дешавају.
Укључивање родитеља. Укључивање родитеља је кључно за функционисање Играонице Пчелице робота. Ево неколико предлога како у томе можете бити успешнији:
Радионица са родитељима и децом. Организујете радионице са родитељима и децом и пружите им искуство заједничке игре у Играоници пчелице робота. Питајте их о њиховом искуству, идејама, потребама, жељама и очекивањима везано за даље развијање теме/пројекта.
Састанак са родитељима. Организујете састанак са родитељима и поделите искуства, знања, идеје и планове у вези са темом/пројектом, употребом дигиталних технологија и играма у оквиру Играонице Пчелице робота и питајте их за њихове идеје и мишљење. Разговарајте о начинима на које се могу укључити у даље развијање теме/пројекта и коришћење Играонице, осмишљавање нових игара и богаћење простора за игру.
Анкете и упитници. Креирајте редовне анкете и упитнике за родитеље, као бисте добили повратне информације које ће вам помоћи да унапредите развијање теме/пројекта и процесе који се дешавају у Играоници.
Формирање групе заинтересованих родитеља. Са родитељима који буду посебно заинтересовани да допринесу различитим процесима у вртићу, па и у развијању Играонице Пчелице робота, формирајте посебну Вибер групу за брзу размену информација и договоре.
Комуникација. Редовно информишите родитеље о дешавањима у теми/пројекту и Играоници пчелице робота, новим играма и другим новостима. Размислите да заједно са другим колегама направите блог или дигиталне новине које ће, поред осталог, пратити дешавања у Играоници Пчелице робота.
Укључивање деце. Све ситуације учења користите као могућност за укључивање деце као равноправних партнера у процесу осмишљавања игара и дизајнирања неопходних средстава и материјала за игре у Играоници Пчелице робота. Све игре дате у овом приручнику су само почетне идеје и примери који се могу мењати и даље развијати.
Локална заједница. Размислите о начинима на које можете укључити локану заједницу у богаћење средине за учење и развој деце, као и о начинима на које можете промовисати дешавања у свом вртићу и овој Играоници у локаној заједници.
(Ре)Дизајн простора. Као и остале просторе вртића, простор Играонице Пчелице робота треба стално мењати и редизајнирати, а у складу са уоченим потребама. Промене у простору треба планирати и остваривати заједно са колегама, децом, родитељима и представницима локане заједнице. Када осмишљавате простор Играонице пчелице робота, водите рачуна о томе да он треба да буде:
у заједничком простору вртића у близини предшколских група,
довољно простран да ту могу да стану:
један или два спојена правоугаона стола са таблом за игру Пчелицом роботом,
пано за приказ вежби и/или процесни пано дешавања у овом простору, који може бити део процесног паноа сваке групе,
простор за одлагање Тематских и других картица за игру и свих материјала који ће се користити у играма као и продуката који настају током, тј. проширивањем ових игара,
још један мањи сто као место за стварање, цртање, додатну игру Тематским картицама, нпр. игру меморије, прављење инсеката од природних и других материјала и др.
Богаћење средине за учење и развој. Планирајте начине богаћења средине за учење и развој детета у оквиру Играонице Пчелице робота и у тај процес укључите све учеснике развијања реалног програма. Материјале и средства који се користе у Играоници Пчелице робота треба стално богатити, а у складу са темама/пројектима који се развијају у вртићу.
Безбедност и одрживост. Промишљајте о начинима на које можете да обезбедите безбедност и одрживост коришћења Играонице Пчелице робота. Успоставите правила коришћења Играонице, јасно их истакните и промовишите. Договорите начин одржавања Играонице Пчелице робота.
Евалуација и прилагођавање. Стално документујте процесе коришћења Играонице. У процесе (само)вредновања укључите децу, колеге и родитеље, евалуирајте и вршите стална прилагођавања Играонице према уоченим потребама и повратним информацијама.