$$ \newcommand{\floor}[1]{\left\lfloor{#1}\right\rfloor} \newcommand{\ceil}[1]{\left\lceil{#1}\right\rceil} \renewcommand{\mod}{\,\mathrm{mod}\,} \renewcommand{\div}{\,\mathrm{div}\,} \newcommand{\metar}{\,\mathrm{m}} \newcommand{\cm}{\,\mathrm{cm}} \newcommand{\dm}{\,\mathrm{dm}} \newcommand{\litar}{\,\mathrm{l}} \newcommand{\km}{\,\mathrm{km}} \newcommand{\s}{\,\mathrm{s}} \newcommand{\h}{\,\mathrm{h}} \newcommand{\minut}{\,\mathrm{min}} \newcommand{\kmh}{\,\mathrm{\frac{km}{h}}} \newcommand{\ms}{\,\mathrm{\frac{m}{s}}} \newcommand{\mss}{\,\mathrm{\frac{m}{s^2}}} \newcommand{\mmin}{\,\mathrm{\frac{m}{min}}} \newcommand{\smin}{\,\mathrm{\frac{s}{min}}} $$

Prijavi problem


Obeleži sve kategorije koje odgovaraju problemu

Još detalja - opišite nam problem


Uspešno ste prijavili problem!
Status problema i sve dodatne informacije možete pratiti klikom na link.
Nažalost nismo trenutno u mogućnosti da obradimo vaš zahtev.
Molimo vas da pokušate kasnije.

Савети за игре у којима се користи Пчелица робот

Полазишта

Када користимо неко иновативно дидактичко игровно средство попут Пчелице робота, морамо бити свесни да смо одговорни за његову примену у складу са начином на који деца уче. Да би са успехом примењивали Пчелицу робота у непосредном раду са децом, потребно да познајемо теоријски оквир и методичке приступе на којима ћемо заснивати ту примену. Добро познавање и разумевање Основа програма предшколског васпитања и образовања у том погледу је неопходно.

Како је Пчелица робот дидактичко игровно средство које је део дигиталних технологија, јасно је да морамо познавати и Смернице за примену дигиталних технологија у предшколској установи и Оквир дигиталних компетенција васпитача.

Једна од основних теоријских поставки о програму у пракси упућује, поред осталог, на тезу „да је програм флексибилан оквир којим се постављају основне вредности и начела која се конкретизују у специфичном контексту кроз експериментисање и иновације, да је програм намењен даљем преиспитивању и развијању у пракси…“ (Основe програма предшколског васпитања и образовања, страна 14). Када уочимо да је примена неке иновације сврсисходна у пракси, увек је потребно да је критички разматрамо са становишта важећих теоријских основа, али можемо трагати и промишљати о сличним теоријским оквирима који би је ближе и јасније одредили.

У овом делу приручника су, у кратким цртама, дата промишљања и савети у вези са теоријским и методолошким аспектима примене Пчелице робота узимајући у обзир:

  • основе програма предшколског васпитања и образовања и приручнике из едиције Линије лета,

  • смернице за примену дигиталних технологија у предшколској установи,

  • оквир дигиталних компетенција васпитача,

  • иностране стручне текстове и истраживања која се баве теоријским основама и применом Пчелице робота у васпитно-образовном раду, и

  • истраживања примене Пчелице робота у оквиру развијања програма и у непосредном раду са децом.

Усклађеност са Основама програма

Као што је раније напоменуто, Играоница Пчелице робота може постати динамичан простор и део инспиративне физичке средине за развој и учење деце у заједничком простору вртића, а који се стално изграђује и мења. У оквиру ове Играонице Пчелицу робота и друга средства и материјале користимо као подршку процесу учења деце предшколског узраста, грађењу односа и заједничком учешћу деце и одраслих.

У том смислу, уважавајући постојеће критеријуме за дигиталне уређаје и дигиталне ресурсе који су дати у Смерницама за примену дигиталних технологија у предшколској установи, важно је да примена Пчелице робота:

  • доприноси добробити детета,

  • омогућава да дете развија своје потенцијале, проширује искуства и изграђује сазнања о себи, другима и свету, долази до информација, одговора на питања и продубљује значења;

  • подстиче решавање проблема, креативне начине изражавања доживљаја, искустава и сазнања деце,

  • буде смислена за дете и омогућава његово активно учешће у развијању програма,

  • буде социјална активност заједничког учешћа и размене између деце и деце и одраслих и доприноси грађењу односа, повезивању, размени и сарадњи вртића и породице,

  • буде подршка процесу учења деце, али не као издвојена активност подучавања, већ увек повезана и интегрисана у оно чиме се деца и васпитач баве, и

  • доприноси развијању реалног програма, видљивости процеса учења и развијања тема/пројеката.

Смернице за примену дигиталних технологија у предшколској установи

Више о начину на који се дигиталне технологије користе усклађено са Основама програма можете прочитати у Смерницама за примену дигиталних технологија у предшколској установи

Друге перспективе

Данас у свету постоје бројни стручни текстови који се баве различитим аспектима примене Пчелице робота у раду са децом. Део њих се бави применом Пчелице робота у програмима који се, попут Година узлета, заснивају на социо-културној теорији.

Трагајући за теоријским поставкама које су у складу са социо-културном теоријом, а које могу помоћи у разумевању примене робота у раду са децом, можемо наићи на теорију чији је назив на енглеском језику: Constructionism, а Симор Паперт се сматра за њеног творца. Ову теорију помињемо као предлог за даље истраживање и развијање јаснијих теоријских ослонаца за примену иновација, попут робота и дигиталних технологија у раду са децом предшколског узраста. Укратко, она наглашава значај интегрисаног, активног учења кроз дизајнирање, креирање, решавање проблема, сарадњу и дељење.

С тим у вези поменућемо појам који је, поред осталог, у вези са коришћењем Пчелице робота, а за који постоје тврдње да је, попут писмености, од важности за све одрасле и децу. Један од назива овог појма је Computational Thinking. Под овим појмом се најчешће подразумевају процеси који се дешавају током формулисања проблема, проналажења решења и презентовања у форми која омогућава њихово решавање од стране рачунара. Ови процеси се у иностраној литератури најчешће повезују са два основна процеса:

  • алгоритамским размишљањем - размишљањем о корацима који су потребни за решавање неког проблема, и

  • кодирањем - начином коришћења неког програмског језика (који може бити приказан и упрошћен визуализацијом кроз договорене симболе, односно краће визуелне наредбе) како би се рачунару или програмираној машини (роботу) наложило да реши неки проблем „на језику који разуме“.

У стручној литератури, најчешће у облсти рачунарских наука, се често сусрећемо са појмовима „алгоритамски приступ/начин решавања проблема“ и „алгоритамско мишљење“, а који се, поред осталог, повезују и са играма Пчелицом роботом и бројним елементима, приступима, практичним и менталним радњама попут:

  • играња и експериментисања, тј. мењања нечега како би се видело шта ће се десити (енгл. tinkering),

  • креирања, односно дизајнирања и стварања,

  • критичког размишљања и евалуације у процесу отклањања грешака, односно уочавања и откривања грешака, анализе, процене, вредновања, отклањања и исправљањa грешака и др.,

  • истрајавања,

  • сарадње,

  • разумевања или логичког разумевања, односно уочавањa веза и последица, предвиђања и закључивања,

  • апстраховања, односно одлучивања о томе које информације о некој појави или предмету/објекту треба задржати а које занемарити, тј. издвајање неких особина и својстава појаве или предмета од саме појаве или предмета,

  • генерализације, односно вештине формулисања решења тако да се може применити на различите проблеме,

  • функционалне декомпозиције, односно процеса раздвајања сложеног проблема на мање делове, које је лакше разумети и решити,

  • синтезе, односно спајања више логичких делова у целину,

  • аналогије, односно уочавањa сличности, разлика и образаца, и

  • алгоритамског резоновања, односно осмишљавања редоследа корака/радњи у решавању неког проблема.

Наведени елементи, приступи, практичне и менталне радње проучавају се у развојној и когнитивној психологији, те је у примени робота на предшколском узрасту важно ослонити се на већ постојећа знања о њима, доводећи их у везу са контекстом програмирања.

Савети из праксе

У оквиру непосредног рада са децом увек је могуће проширивати и продубљивати разумевање сопствене васпитно-образовне праксе кроз процесе самовредновања и вредновања и долазити до нових увида који могу допринети њеном квалитету. У наставку прочитајте неколико на тај начин осмишљених основних предлога и савета о коришћењу Пчелице робота и простора Играонице Пчелице робота.

Општи савети

Где се играју?. Игре се играју на табли или транспарентној подлози, осим када је посебно истакнуто да је могуће играти игру ван табле/транспарентне подлоге.

Укључити децу. Укључите децу у осмишљавање игара у којима се користи Пчелица робот. Верујте у њихове могућности и креативност. Будите отворени за различита решења и предлоге деце.

Отворена игра. Пружите деци прилике да у отвореној игри користе Пчелицу робота у комбинацији са различитим средствима и материјалима. Посматрајте шта раде и промишљајте о новим играма Пчелицом роботом које можете предложити деци или заједно са њима осмислити.

Ослањање на дечја искуства и доживљаје. При организацији простора, богаћењу средстава и материјала у Играоници и организацији игара у којима се користи Пчелица робот важно је ослонити се на дечија искуства и доживљаје, проширити их и продубити и/или осмислити провокацију за даље истраживање.

Мале групе. Користите простор Играонице у мањим групама.

Игровни образац. Када организујемо игре уз употребу Пчелице робота, потребно је да не нарушимо игровни образац игре (добровољност, имагинација, изазов, експериментисање, креативност и динамичност).

Инспиративна прича/наратив. Игровни образац игре се гради и инспиративном причом, која је усклађена са истраживањем деце у оквиру теме/пројекта, као и инспиративним дизајном. Добро је у играма које користе Пчелицу робота осмислити занимљив наратив који ће подстаћи имагинацију деце и игру учинити занимљивијом и изазовнијом за децу.

Интегрисано учење и диспозиције за учење. Користите простор играонице не за учење као усвајање и репродуковање знања већ за развој диспозиција за учење, попут радозналости, истрајности, креативности и сл.

Интегрисано учење и менталне структуре. Користите простор играонице не за учење као усвајање и репродуковање знања, већ за развој менталних структура и извршних функција, које су део механизама саморегулације и укључују различите когнитивне процесе попут пажње, посвећености, планирања, повезивања, флексибилности у мишљењу и сл.

Сарадња и грађење односа. Важан сегмент игре у Играоници Пчелице робота је сарадња и подршка деце и одраслих кроз заједничку игру и решавање проблема. Заједничко програмирање кретања Пчелице робота представља добру прилику за грађење односа, међусобну подршку и међувршњачко учење деце.

Индивидуално прилагођавање. Кроз игре у којима се користи Пчелица робот деца се суочавају са бројним проблемским ситуацијама и важно је прилагодити их сваком детету појединачно. Увек можете прилагодити игру Пчелицом роботом смишљањем одговарајућег контекста игре, прављењем капица за Пчелицу робота, избором једног од понуђених завршних поља, укључивањем детета у процес осмишљавања игре, варирањем могућих завршетака и процеса остваривања циљева, кроз остваривање подциљева ка завршном циљу и др.

Постепено отежавање и варијације у играма. Што се тиче првих корака у коришћењу Пчелице робота, можете почети са препорученим вежбама, малим изазовима програмирања, нпр. једноставним управљањем кретања робота неколико поља унапред, и постепено их отежавати.

Више начина долажења до циља. У процесу долажења до циља, тј. завршне позиције на табли, Пчелицу робота је увек могуће програмирати на више различитих начина. Дакле, иако је поље до којег се долази програмирањем Пчелице једно, поступак долажења до њега може варирати. Добро је пронаћи најкраћи и најједноставнији пут, али је сасвим у реду подржати дете када жели да тај пут буде дужи и компликованији или осмислити игре у којима је такав начин долажења до циља подржан правилима игре или је део мањих подциљева до коначног циља.

Однос према грешкама. Током програмирања Пчелице робота честе су грешке, нарочито у почетку коришћења, те је веома важно да подржимо разумевање да је потребно уложити напор да их уочимо и превазиђемо. Развијајте схватање грешке као део процеса, прилику за учење и грађење односа. Бодрите процесе уочавања грешака у програмирању и истрајност и заједништво у процесу њиховог исправљања. Будите спремни да заједно са децом учите из својих грешака.

Преношење радње на симболички план и кодирање. Постепено подстичите процес преношења кретања Пчелице робота на симболички план кодирањем стрелицама или на неки други начин. Овај сегмент у игри уводите постепено и смислено.

Организација. Организација током игре се планира и коригује у зависности од саме игре, броја и специфичности деце која у игри учествују и сл.

Простор

Простор који инспирише. Важно да Играоница Пчелице робота буде простор богат различитим средствима и материјалима који се могу користити за игре и истраживања коришћењем Пчелице робота. Не заборавите да без подстицајне средине нема истраживања.

Заједничко грађење. Богаћење средине за учење и развој деце у оквиру Играонице је континуиран процес у којем учествују деца, васпитачи, родитељи и локана заједница.

План учешћа. Направите јасан и остварљив план за подстицање учешћа колега и родитеља из различитих група у богаћењу средине за учење и развој и игре у оквиру Играонице Пчелице робота. Важно је да сви који могу допринети тим процесима буду упознати са могућностима Играонице и мотивисни да активно у њима учествују.

План чувања и одржавања. Заједно са децом и родитељима направите план и правила чувања и одржавања Играонице Пчелице робота и постарајте се да их се сви корисници Играонице придржавају.

Дизајн. Водите рачуна да сам дизајн Тематских и других картица и самог простора Играонице буде инспиративан деци.

../_images/slika_23.png

Слика 23: Пример правила употребе простора Играонице Пчелице робота

Усложњавање игара коришћењем Пчелице робота

Игре у Играоници Пчелице робота можемо постепено отежавати на различите начине - избором тема, картица, материјала, начина игре и сл.

Овде су наведени примери усложњавања игра Пчелицом роботом, који се односе на начин програмирања кретања Пчелице робота и означавање њеног кретања симболима стрелица, тј. кодирања.

Могуће је постепено отежавати игру Пчелицом роботом програмирањем њеног кретања тако да Пчелица робот:

  • иде једно поље унапред,

  • иде два поља унапред и тако даље,

  • окреће се у месту

  • окреће се у месту улево или удесно, затим иде једно или више поља унапред,

  • иде неколико поља унапред, окреће се улево или удесно у месту и поново иде неколико корака унапред,

  • понавља претходно поменуто кретање више пута, и

  • никада не користи неку врсту кретања, нпр. не смемо да притискамо дугме за кретање унапред и сл.

Могуће је отежати игру Пчелицом роботом увођењем симболичког означавања кретања Пчелице робота, нпр. симболима стрелица, тако да се пролази кроз процес:

  • провере постојећег, тј. „читања“ кода састављеног од симбола стрелица,

  • коришћења симбола стрелица за графичко представљање једноставних кретања Пчелице робота, односно писање кода.

Игре Пчелицом роботом је могуће отежавати и на друге начине, нпр. начином избора и избором завршног поља, увођењем Картица на којима су дате „адресе“, постављањем различитих препрека на Табли и сл.

Матрице за евалуацију игара

Две приложене матрице могу помоћи у евалуацији процеса планирања, реализације игара коришћењем Пчелице робота и осмишљавања простора Играонице Пчелице робота. Издвојене су само неке од кључних карактеристика о којима треба промишљати када планирамо и организујемо ове игре. Матрице су подложне даљим променама и допунама. Настале су на основу:

  • онога што је важно да деца доживљавају и раде у оквиру игара са Пчелицом роботом

  • разматрања принципа развијања реалног програма,

  • промишљања о поступцима, методама и акцијама васпитача, и

  • на основу размишљања о простору Играонице пчелице робота.

Примере матрица можете преузети са следећег линка