Prijavi problem


Obeleži sve kategorije koje odgovaraju problemu

Još detalja - opišite nam problem


Uspešno ste prijavili problem!
Status problema i sve dodatne informacije možete pratiti klikom na link.
Nažalost nismo trenutno u mogućnosti da obradimo vaš zahtev.
Molimo vas da pokušate kasnije.

I devojke znaju da programiraju

pre 10 sata

Dana 14. maja 2025. godine, Fondacija Petlja je u saradnji sa Majkrosoftovim razvojnim centrom u Srbiji (MDCS) uspešno organizovala jednodnevnu radionicu pod nazivom Girls know IT.

Inspirativna radionica Girls know ITse po drugi put uspešno realizuje kao deo inicijative Women know IT koja je pokrenuta od strane Majkrosoftovog razvojnog centra u Srbiji, sa ciljem da ohrabri devojke da razmotre karijeru u IT sektoru i tehničkim naukama, kao i da im pruži podršku u razvijanju interesovanja za ovu oblast.

 

Radionica je okupila preko 30 devojaka iz različitih škola i to iz Gimnazije Smederevo, Gimnazije Kraljevo i Dvanaeste beogradske gimnazije. Samim tim što su radionici prisustvovale devojke iz različitih gradova, pokazuje da je kod njih interesovanje za svet tehnologije u porastu.

 

Majkrosoftov razvojni centar u Srbiji (MDCS) je bio domaćin radionice i na samom početku prisutne su pozdravili predstavnici iz MDCS-a i Fondacije Petlje i predstavili značaj veštačke inteligencije. Predstavnici MDCS-a su prisutnima predstavili i Garažu –  inovaciju koja je deo globalne organizacije Majkrosofta, u kojoj su devojke kasnije imale priliku da isprobaju mašine i alate koji se tamo koriste. 

 

Program radionice je započet kvizom koji je služio da se devojke opuste i upoznaju. Nakon kviza je usledilo predavanje o prompt inženjeringu – sve značajnijoj veštini budućnosti, koje je predstavio Andrej Bantulić, student Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Andrej je takođe i dugogodišnji saradnik Fondacije Petlja koji ima dosta predavačkog i mentorskog iskustva. Glavni deo radionice bio je posvećen pronalaženju grešaka u igricama koje su kreirane u Pygame okruženju. S obzirom na to da su devojke bile podeljene u timove, svaki tim je radio na više igrica koje su imale nekoliko namernih grešaka u kodu, a zadatak je bio da ih pronađu i poprave. U debagovanju zadataka su koristile pomoć alata zasnovanih na veštačkoj inteligenciji, uključujući ChatGPT. Posebno je naglašeno da ovakvi alati mogu biti veoma korisni samo ako im se postavi jasno i precizno pitanje. 

 

Kao što je ranije pomenuto, devojkama je predstavljena i Garaža kojom su ubedljivo bile najzadovoljnije. Kroz posetu ovom prostoru imale su priliku da vide razne mašine za 3D štampu, uređaje za graviranje i druge savremene alate. Posebnu pažnju im je privuklo to što su mogle samostalno da izrade bedževe i priveske koji su im ostali kao uspomena, kao i da saznaju kako su napravljeni modeli brodova pomoću 3D štampe uz pomoć Arduino starter kit alata. 

 

Tokom trajanja radionice, devojke su razgovarale sa zaposlenima u Majkrosoftu i stekle uvid u to kako izgleda svakodnevni rad u jednoj od najvećih IT kompanija. Devojke su radionicu napustile motivisane i sa jasnijom slikom o mogućnostima koje im IT sektor može pružiti u budućnosti.  

 

Utiske o celokupnom događaju su podelile sa nama i članice novinarske sekcije iz Gimanzije Smederevo, koje su za školski časopis napisale vest o ovoj inicijativi.