Дигитални бројач животиња¶
Где се налазе Ната, Мила и Игњат? На шта се пожалила Мила? Шта је уплашило Нату? Шта је пробудило Игњата? У коју групу животиња спада комарац, у коју сова, а у коју вук?
Шта мислиш, која група животиња је најразноврснија међу хордатима?
Погледај следеће слике. Које животиње препознајеш на њима? Којој групи/подгрупи припада свака од тих животиња?
У оквиру пројекта Дигитални бројач животиња бавићемо се животињама које срећеш у свом најближем окружењу (у граду, селу).
Твој први корак је да одлучиш да ли ћеш пројекат радити индивидуално, у пару или у групи. Ако се одлучиш да радиш у групи, нека група не буде већа од четворо.
Пре него што започнеш са креирањем дигиталног бројача животиња, индивидуално или на нивоу групе размисли које све животињске врсте можеш да пратиш. Којој групи животиња оне припадају? Излистај које врсте живе у екосистему у коме и ти живиш. Можеш излистати све оне животиње које срећеш (мачке, псе, муве, голубове…). Определи се за две групе животиња које су најбројније у твом окружењу.
један микробит,
паковање батерија,
УСБ кабл,
рачунар повезан на интернет,
материјал за кутију (лего коцкице, картон, папир у боји, бело платно, боје или платно различитих дезена, лепак, маказе),
МејкКод (енгл: МakeCode) окружење.
Приликом прављења Дигиталног бројача животиња (уређаја који броји (рачуна) колико животиња живи у окружењу, на пример птица и сисара) важно је да имаш информацију о броју тих животиња. Било би добро да програм, у сваком тренутку, приказује број птица притиском на тастер А, и број сисара притиском на тастер Б. Основна идеја је да пронађемо начин да чувамо и по потреби мењамо вредност бројача за сисаре и за птице. Решење за овај проблем јесте увођење променљиве. Променљиву можеш да схватиш као простор у меморији рачунара, сличан кутији, у коме се, за време извршавања програма, чувају неке међувредности.
У адресну линију интернет прегледача потребно је да унесеш адресу МејкКод окружења https://makecode.microbit.org/.
Притиском на тастер Ентер са тастатуре покрећеш МејкКод окружење. Да би окружење прилагодио/прилагодила на српски језик, кликнеш на зупчаник и одабереш опцију Language. Из листе бираш српски језик.
Да би креирао/креирала нов пројекат кликнеш на дугме Нов пројекат. Уносиш име пројекта Бројач врста, које потврђујеш кликом на дугме Креирај.
На овај начин отвараш радни простор за креирање програма за микробит уређај.
Креираћеш програм који ће притиском на тастере А и Б давати вредности за две групе животиња, у нашем случају птица и сисара. А истовременим притиском на тастер А и Б ће се приказати којих животиња има више.
Програм је веома једноставан, потребно је да:
на старту, при укључивању уређаја, поставиш бројаче врста на нулу, јер корисник/корисница није притиснуо/притиснула ниједан тастер (ни А, ни Б), чиме није промењена вредност бројача,
када је тастер А притиснут, вредност променљиве Птице увећава се за 1,
тако увећану вредност треба приказати на екрану микробита,
када је тастер Б притиснут, вредност променљиве Инсекти увећава се за 1,
тако увећану вредност треба приказати на екрану микробита,
када истовремено притиснемо тастере А и Б потребно је приказати која је вредност већа, тачније која врста је бројнија.
Извршавање програма на микробит уређају:
Линк ка програму: https://makecode.microbit.org/_dg0hTPFfYeym.
Шта може да буде проблем?
Када је уређај повезан на рачунар коришћењем УСБ кабла, може да се деси да не можемо да програм пребацимо на уређај онако како смо објаснили у видео-запису. Међутим, постоји решење, кликом на дугме Преузимање на рачунар се преузима .hex фајл. Затим је потребно са рачунара пребацити (копирати, или преместити) .hex фајл на микробит. Нека ти овде помогне учитељ или учитељица или теби блиска одрасла особа. Приликом пребацивања програма на микробиту трепери жута светлећа диода која се налази на полеђини (са задње стране) уређаја, која означава да је трансфер (пренос) података (датотеке) у току. Када диода константно почне да светли, то је знак да је програм пребачен на уређај и да га можемо на њему покренути.
Провери да ли си лепо дефинисао/дефинисала и доделио/доделила почетну вредност за променљиве које чувају вредности за жељене врсте.
Провери да ли си добро поставио/поставила услов на основу кога се утврђује која врста је бројнија.
- Када утврдиш која је група животиња најзаступљенија у твом крају припреми презентацију, постер или кратак видео о тој групи животиња.
- Покушај да модификујеш горњи програм тако што ћеш бројати друге групе животиња или биљке, коришћењем пинова на микробиту.
- Направи тастере од алу-фолије како би могао/могла да пратиш више врста.
Подсетили смо се и научили:
које групе животиња постоје,
да би уништавање или изумирање животиња довело до нарушавања природне равнотеже,
да променљиве представљају простор у меморији рачунара за чување одређених вредности,
да креирамо, преузмемо и извршимо свој програм на микробиту.
Питање 1.¶
- Кичмењаци
- Тачно.
- Копљаши
- Нетачно.
- Плашташи
- Нетачно.
- Бодљокошци
- Нетачно.
Q-1: Која група животиња је најбројнија међу хордатима?
Питање 2.¶
- Улаз
- Нетачно.
- Основни блокови
- Нетачно.
- Променљиве
- Тачно.
- Лед диоде
- Нетачно.
Q-2: У којој категорији се налази блок за креирање променљивих?
Питање 3.¶
- Да
- Тачно.
- Не
- Нетачно.
Q-3: Да ли је дато тврђење тачно. Променљиву можеш да схватиш као простор у меморији рачунара за чување вредности.