Prijavi problem
Obeleži sve kategorije koje odgovaraju problemu
Još detalja - opišite nam problem
Status problema i sve dodatne informacije možete pratiti klikom na link.
Molimo vas da pokušate kasnije.
О пројетку
Основна мотивација за овај пројекат се црпела из идеје да се на примеру три интердисциплинарна курса ученицима приближи искуство које имају из свакодневног живота са градивом које уче у школи, али и да се отворе неке нове, иновативне теме које ученицима могу бити интересантне. Јачање укрштених наставних компетенција, позивање ученика да преузму активну улогу у процесу учења постављањем питања и истраживањем изван онога што се нуди на самим курсевима, сарадња међу наставницима различитих предмета, неке су од основних идеја вође пројекта.
Као резултат тога, на платформи нет.кабинета објављена су 2 интердисциплинарна курса:
Епидемија је курс у којем смо покушали да феномен епидемије сагледамо из угла више научних дисциплина - биологије, хемије, математике и програмирања. Курс је намењен ученицима другог и трећег разреда гимназије, али и свима онима који желе да из угла ових научних дисциплина боље сагледају и разумеју шта се дешава у периодима када наступе епидемије заразних болести.
Алгоритамска уметност је курс намењен ученицима који желе да се креативно изразе, али на један другачији начин - путем програмирања и уз помоћ математике.
Симулације су курс на коме повезујемо физику и програмирање. Наиме , често и потпуно неоправдану физику студенти доживљавају као тешку, апстрактну науку, а истина је заправо да имамо бројне физичке феномене у свакодневном искуству. Стога смо кроз стварање симулација које се баве управо таквим примерима из свакодневног живота, желели да популаризујемо и приближимо физичке феномене ученицима. Додатно , желели смо да подстакнемо ученике да кроз мало вештине у програмирању могу да направе и своје симулације па смо укључили и информатику у целу причу. Курс Симулације заправо чине два курса, један намењен ученицима основне школе, а други гимназијалцима.
О курсу Епидемија
Током 2020. године били смо сведоци пандемије која је потпуно пореметила живот на планети а то и даље чини. Да бисмо разумели феномен епидемије, морали смо да се окренемо многим научним дисциплинама попут биологије, математике, хемије, програмирања, јер је епидемија комплексна појава и да бисмо је разумели не можемо је посматрати само из једног угла.
Управо курс који се налази пред вама а који су заједничким снагама развили Фондација Петља и Иницијатива"Дигитална Србија" у сарадњи са UNICEF-ом и који је примарно намењен ученицима гимназија, има за циљ да отвори и сагледа феномен епидемије из угла предмета који ученици гимназије имају у школи. Истовремено , овим курсом желимо да приближимо школско градиво свакодневном животу и искуствима која су ученицима блиска.
Курс Епидемија
Издао је Unicef
под лиценцом
Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.
Authors
Ивана Марковић
Биологија иза ЕпидемијеДипломирала на смеру Молекуларна биологија и физиологија, Биолошког факултета Универзитета у Београду. Подстакнута интересовањем за утицај исхране на раст, развој и здравље људи, а посебно деце и младих, 2020. године стекла диплому Нутриционисте и дијететичара, на Високој здравственој школи струковних студија у Београду. Од 2012. године ради као професор биологије у Петој београдској гимназији.
Горан Милићев
Биологија иза ЕпидемијеГоран Милићев је наставник биологије и изборних програма у Четрнаестој београдској гимназији. Рођен је у Београду, где је и завршио Математичку гимназију и Биолошки факултет. Аутор је више уџбеника, по новим програмима за основну школу и гимназију. Активно је учествовао је у више стручних тимова и пројеката, у областима припреме нових програма наставе и учења, припреме државне матуре, обуке наставника и др. Члан је комитета за образовање Српског биолошког друштва. Посебно је заинтересован за креирање нове парадигме и праксе образовања, васпитања и професионалног развоја младих, прилагођених времену у коме се свет мења с несагледивим убрзањем.
Слободно време најрадије проводи с породицом, у природи или у башти. Ожењен је Милицом - заједно подижу својих петоро деце.
Небојша Васиљевић
математика и рачунарство ЕпидемијеНебојша Васиљевић је доктор наука у области рачунарске лингвистике. У својој дугогодишњој каријери стекао је искуство у различитим областима попут софтверског инжењерства,, као и рада са студентима на Математичком факултету Универзитета у Београду, где је радио као асистент на предметима из области рачунарства. Директор је Фондације Петља од њеног оснивања 2017. године.
Ненад Зарић
хемија ЕпидемијеНенад Зарић је рођен 3.12.1993. године у Ивањици, где је завршио основну школу и гимназију. Након гимназије уписује у Хемијски факултет у Београду, смер Хемичар. У току студија, посвећује се и ваннаставним активностима, као што је учешће у манифестацијама за промоције науке (Фестивал Науке и Ноћ музеја), организацији такмичења из хемије и слично. Након тога, укључује се у рад органа Факултета и Универзитета, где обавља функцију студента продекана, а потом и члана Савета и Статутарног одбора Универзитета у Београду, као и функције члана различитих комисија. Тренутно је запослен на Фестивалу науке, као програмски координатор. У сфери хемије, научно интересовање му је неорганска хемије, конкретно комплексна једињења која показују цитостатичка својства. У професионалној сфери, интересује се за менаџмент природних наука.
Рецензент
Владимир Јовановић
РецензентВладимир М. Јовановић рођен је 1981. године у Смед. Паланци. Основну и средњу школу завршио је у Великој Плани, а дипломске студије биологије на Биолошком факултету Универзитета у Београду, где 2012. год. брани и докторску тему о еволуционо-еколошким разликама међу биљним половима. У Истраживачкој станици Петница од 2005. до 2012. руководи програмом Биологије, а 2013-2017. интердисциплинарним програмом Експериментална биологија и хемија. Након доктората ради као истраживач генетике и паразита глодара на Одељењу за генетичка истраживања Института за биолошка истраживања „Синиша Станковић“. Тренутно је на пост-докторском усавршавању на Слободном универзитету у Берлину, где се бави биоинформатичким анализама, биологијом човека и еволуцијом примата. Активан у полуразацији/комуникацији науке.
Експерти у домену образовне психологије и приступачности
Невена Буђевац
Невена Буђевац је ванредна професорка на Учитељском факултету у Београду, где предаје више предмета из области психологије образовања. Докторирала је 2013. године на Одељењу за психологију Филозофског факултета у Београду. Паралелно са докторским студијама у Београду, похађала је и школу докторских студија Аргуполис у Швајцарској. Њен истраживачки фокус усмерен је на могућности учења кроз вршњачку социјалну интеракцију и на развој аргументативног мишљења. Ангажована је на више међународних пројеката који се баве образовањем на различитим нивоима – од предшколског до универзитетског. Помоћник је главног уредника часописа European Journal of Psychology of Education. Рецензирала је више уџбеника за основну школу и универзитет. Ауторка је више од 20 научних радова и једног уџбеника за студенте Учитељског факултета.
Мирјана Лазор
Мирјана Лазор је школски педагог у ШОСО “Милан Петровић“ са домом ученика у Новом Саду. Посвећена је развоју инклузивног образовања и ширењу знања о начинима коришћења ИКТ и асистивних технологија у образовном окружењу. Ауторка је (или коауторка) бројних приручника и водича за наставнике: Приручник за рад са децом са сметњама у развоју (NSHC,2008); Школа на квадрат - модел повезивања специјалних и редовних школа у Србији, (SCh 2010); Асистивна технологија у школи (ШОСО, 2012); Упутство за израду наставних материјала у складу са принципом универзалног дизајна (SIPRU,2016); Каталог асистивне технологије ( MPNTR RS, 2017); Guidelines for providing open and distance learning to students with disabilities during school closures: Enhancing Inclusive Learning under COVID-19 (SLIBNU, 2020).
Илустрације и видео продукција
Милош Биковић
Наратор Епидемије
Илија Ристић
Илустратор ЕпидемијеРођен 6.6.1994. године у Врању. Од раног детињства показује склоност ка креативном изражавању, те је логичан избор даљег образовања била средња Уметничка школа. Након тога уписује Факултет Уметности у Нишу, одсек за графички дизајн. У току школовања похађао је курсеве из области илустрације и анимације у циљу професионалног развоја.
Факултет завршава 2017. године уз награду факултета за комплетан уметнички допринос. Професионалну каријеру почиње као "Freelance" илустратор и аниматор. За сад има неколико успешних пројеката, од којих истиче краткометражни, едукативни анимирани филм и књигу за децу "Akua Goes to Space" од ауторке Мери Спио.
Оно што га чини срећним, уједно и мотивише је да константно истражује и унапређује своје вештине. Креативни процес доживљава као слободу, игру и бег од свакодневнице.
Његов рад можете пратити на инстаграм страници https://www.instagram.com/ilijareestic/.
Индустрија видео садржаја
видео ЕпидемијеМи смо дигитална видео продукција која нуди заокружену услугу производње видео садржаја: од разраде идеје, прављења видео плана и сценарија, преко снимања, до монтаже и анимирања. Ми правимо видео који мења свет.
Упутство за наставнике
На следећем линку налази се упутство које ће наставницима помоћи да у наставу на најбољи начин укључе материјале које овај курс обухвата.
У овом упутству можете прочитати:
- Планирање
- Остваривање наставе
- Праћење и вредновање