Prijavi problem
Obeleži sve kategorije koje odgovaraju problemu
Još detalja - opišite nam problem
Status problema i sve dodatne informacije možete pratiti klikom na link.
Molimo vas da pokušate kasnije.
О пројекту
У оквиру програма друштвене одговорности Свет какав желиш који је компанија A1 спровела у сарадњи са регионалном компанијом Propulsion, Фондација Петља учествовала је са пројектом Буди дата дривен - научи да доносиш закључке на основу података чији је резултат бесплатан интерактивни онлине курс на тему обраде, анализе и визуелизације података помћу програмског језика Python и интерактивног окружења за обраду података Jypyter.
Како су тумачење података, доношење закључака на основу њихове анализе и одговарајуће визуелно представљање тих закључака вештине које су данас присутне у готово свим сферама живота - привреди, медијима, образовању, свакодневици, пројекат Буди дата дривен покушао је да одговори на све већу потребу за познавањем ових вештина. Главни циљ пројекта је да сваком заинтересованом грађанину и грађанки омогући да се упозна са анализом и обрадом података уз помоћ програмерских алата и да ове вештине почне да користи за боље разумевање свог окружења, било да се ради о послу, друштву, економији или некој другој области.
О курсу Буди Дата Дривен - анализа и визуелизација података
Буди Дата Дривен је курс посвећен учењу обраде, анализе и визуелизације података уз помоћ програмског језика Python и интерактивног окружења за обраду података, Jupyter. На примерима података из четири области, уметности, јавног здравља, екологије и спорта, читаоци ће моћи да се упознају са разноврсним техникама анализе података, различитим типовима визуализација и главним начинима за извлачење закључака из података. Материјал ће читаоцима и читатељкама представити неке основне концепте статистике које ће им помоћи да самостално доносе закључке на основу података, користећи при том алате програмског језика Python.
Курс Буди Дата Дривен
издала је Фондација Петља
под лиценцом
Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.
Аутори
Александра Алорић
Александра Алорић је научна сарадница запослена на Институту за физику у Београду у Центру за изучавање комплексних система. Дипломирала је и мастерирала теоријску физику на Универзитету у Београду, а докторирала примењену математику на Краљевском колеџу у Лондону. Поред истраживања у области друштвених и економских комплексних система, Александра воли да се бави промоцијом науке и образовањем. Једна је од покретачица и координаторки Турнира младих физичара, радила је на бројним Фестивалима науке у земљи и иностранству и координирала пројектима Центра за промоцију науке. Александра је до 2020. године руководила и сарађивала на различитим програмима у Истраживачкој станици Петница, а сада је једна од наставница на мултидисциплинарним мастер програмима"Рачунарство у друштвеним наукама" и "Напредна анализа података" Универзитета у Београду.
Дејан Пајић
Дејан Пајић је ванредни професор на Одсеку за психологију Филозофског факултета у Новом Саду. Предаје предмете из области статистике и примене рачунара у психологији. Ужа област интересовања су му наукометрија и вредновање научног учинка. Учествовао је у реализацији више пројеката отворене науке у оквиру који су развијени Српски цитатни индекс, Репозиторијум научних публикација Универзитета у Новом Саду и Национални портал отворене науке. Објавио је први интерактивни отворени уџбеник на Универзитету у Новом Саду Примена техника визуализације у базичној статистици. Члан је Савета за статистику Републике Србије.
Рецензент
Драган Машуловић
Драган Машуловић је редовни професор Природно-математичког факултета у Универзитета у Новом Саду. Има богато искуство у поучавању математике и рачунарства, како ученика и студената који су посебно мотивисани за ове две области, тако и оних којима су математика и/или рачунарство неопходне помоћне дисциплине. Поред дугогодишњег рада на универзитету већ више од 20 година предаје рачунарске предмете у специјалним математичким одељењима у Гимназији "Јован Јовановић-Змај" у Новом Саду, док је у Истраживачкој станици Петница активан више од 30 година у разним својствима. Био је гостујући професор за Дискретну математику на Јоханес Кеплер Универзитету у Линцу. На Природно-математичком факултету у Новом Саду је био шеф Катедре за теоријске основе информатике, продекан за докторске студије и акредитацију, а сада је ангажован као Координатор радне групе за унапређење електронских сервиса.
Експерт у домену методике наставе програмирања
Милена Марић
Милена је дипломирала на Математичком факултету Универзитета у Београду 2002. године где је сада на докторским студијама. Дуги низ година и велико искуство је стекла као професорка математике и рачунарства. Од 2017. године је сарадник Фондације Петља да би се 2019. године придружила тиму као координатор пројектних активности. Аутор и коаутор је неколико стручних радова из области примене савремених технологија у настави математике и рачунарства. Коаутор је неколицине акредитованих семинара од стране ЗУОВ-а за усавршавање наставника математике и рачунарства. Рецензент је једне књиге о програмском језику Python. Аутор је књиге Python за основце у издању CET-а.
Илустрације
Иван Авдић
Иван Авдић, који дели рођендан са Шоном Конеријем, је архитекта и графички дизајнер. Тренутно ради као пројектант у земљи ветрењача. У слободно време покушава да истрчи што више километара и погледа што више Sci-Fi филмова.