Сеизмограф¶
Шта је пробудило Игњата, а шта Нату? Шта мислиш, због чега се све то дешавало? Да ли се теби некада нешто слично догодило? Ако јесте, опиши тај догађај.
Сигурно си некада чуо/чула на вестима да се негде догодио земљотрес одређене јачине. Од јачине земљотреса зависи какве и колике ће бити последице. Погледај следеће слике и испричај шта се све може догодити током земљотреса.
Подсети се како се треба понашати у случају земљотреса.
Да ли знаш шта је сеизмологија? Како се зове уређај који мери јачину земљотреса?
Наука која се бави проучавањем земљотреса зове се сеизмологија.
Сеизмограф или сеизмометар је уређај за праћење потреса који могу да настају од земљотреса, вулканских ерупција или неких експлозија. Ово је званични сајт Републичког сеизмолошког савеза http://www.seismo.gov.rs/. Можеш га посетити и сазнати много корисних информација о земљотресима у нашој земљи.
Сеизмограф који ћеш направити ће ти помоћи да детектујеш различите потресе, да утврдиш да ли су одређени предмети стабилни (на пример, сто, полице, итд.), али и да сазнаш како функционише прави сеизмограф.
два микробита,
паковање батерија,
УСБ кабл,
рачунар повезан на интернет,
материјал за кутију (лего коцкице, картон, папир у боји, бело платно, боје или платно различитих дезена, лепак, маказе),
МејкКод (енгл: МakeCode) окружење.
Ту карактеристику микробит уређаја можеш да искористиш за креирање сеизмографа.
Да би направио/направила сеизмограф, потребно је да осмислиш неко непокретно постоље на коме ћеш поставити микробит.
За почетак, на часовима ликовне културе и технике и технологије осмислите и дизајнирајте постоље и кућиште где ће бити смештен микробит.
Како бисмо успешно направили сеизмограф, користићемо особину микробита да може да мери померање уређаја по x и y оси и врши сабирање тих очитаних вредности. Такође, искористићемо карактеристику да микробит очитане податке може приказати и графички ако је повезан са рачунаром.
У адресну линију интернет прегледача потребно је да унесеш адресу МејкКод окружења, https://makecode.microbit.org/.
Притиском на тастер Ентер са тастатуре покрећеш МејкКод окружење. Да би окружење прилагодио/прилагодила на српски језик, кликнеш на зупчаник и одабереш опцију Language. Из листе бираш српски језик.
Да би креирао/креирала нов пројекат кликнеш на дугме Нов пројекат. Уносиш име пројекта Сеизмограф - предајник које потврђујеш кликом на дугме Креирај. На исти начин креираћеш и други пројекат под називом Сеизмограф - пријемник.
На овај начин отвараш радни простор за креирање програма за микробит уређај.
На доњој слици је приказ програма којим се са акцелерометра очитавају и сабирају промене вредности положаја дуж ** и y осе. Јако је важно да свако кретање треба да буде представљено позитивним бројем, а зато ћемо користити апсолутну вредност.
Линк за микробит који игра улогу предајник: https://makecode.microbit.org/_RT88AJPjV34p.
Овим микробитом прикупљамо податке са сеизмографа.
Следећи корак јесте да направимо микробит који ће представљати пријемник. Јако је важно да овај микробит буде повезан на рачунар. Све те податке које овај микробит прикупи од микробита који је емитовао дате податке можемо да сачувамо и у ексел табели.
У овом делу програма приказује се и тренутно време рада да бисмо имали приказано време мерења промена на предајнику – сеизмографу.
Линк за микробит који игра улогу пријемника: https://makecode.microbit.org/_KMFemY4cK3Kw.
Шта може да буде проблем?
Када је уређај повезан на рачунар коришћењем УСБ кабла, може да се деси да не можемо да програм пребацимо на уређај онако како смо објаснили у видео-запису. Међутим, постоји решење, кликом на дугме Преузимање на рачунар се преузима .hex фајл. Затим је потребно са рачунара пребацити (копирати, или преместити) .hex фајл на микробит. Нека ти овде помогне учитељ или учитељица или теби блиска одрасла особа. Приликом пребацивања програма на микробиту трепери жута светлећа диода која се налази на полеђини (са задње стране) уређаја, која означава да је трансфер (пренос) података (датотеке) у току. Када диода константно почне да светли, то је знак да је програм пребачен на уређај и да га можемо на њему покренути.
Постоји могућност да се подаци са микробита који има улогу предајника не шаљу на микробит - пријемник. Један и најчешћи разлог може да буде да ниси креирао/креирала исту групу за комуникацију. Јако је важно да сви укључени микробит уређаји морају да припадају истој групи, односно морају да користе исти ИД групе. Креирањем ИД групе се заправо ствара простор у коме ће уређаји међусобно да комуницирају.
- Модификуј горњи програм тако да се мери вредност дуж x и y оса, укључујући и осу z. Током земљотреса, тло се помера у таласима, тако да би вертикално кретање које се мери могао да буде релевантан податак.
- Такође, можеш да искористиш и три микробита који би били умрежени и као такви би се користили за одређивање епицентра земљотреса уколико је он довољан јак.
Подсетили смо се и научили:
шта је земљотрес,
какве могу да буду последице земљотреса,
како се треба понашати у случају земљотреса,
шта је сеизмограф,
да би била успостављена комуникација између два или више микробит уређаја, сви укључени микробит уређаји морају да припадају истој групи, односно морају да користе исти ИД групе,
да микробит има особину да може да мери померање уређаја по x и y оси и врши сабирање тих очитаних вредности,
да микробит има особину да очитане податке може да прикаже и графички ако је повезан са рачунаром.
Питање 1.¶
- Тачно
- Нетачно.
- Нетачно
- Тачно.
Q-4: Означи да ли је следећа тврдња тачна или нетачна. Земљотреси представљају подрхтавања Земљине коре која су најчешће очекивана и дуготрајна.
Питање 2.¶
- Епицентар
- Нетачно.
- Хипоцентар
- Тачно.
- Потрес
- Нетачно.
- Сеизмички талас
- Нетачно.
Q-5: Како се назива место у коме настаје земљотрес?
Питање 3.¶
- Улаз
- Тачно.
- Музика
- Нетачно.
- Променљиве
- Нетачно.
- Лед диоде
- Нетачно.
Q-6: У којој категорији се налази блок за мерење промена вредности по x и y оси?
Питање 4.¶
- Да
- Нетачно.
- Не
- Тачно.
Q-7: Да ли је дато трвђење тачно: Микробит не може да преноси податке/информације путем радио таласа.