Prijavi problem


Obeleži sve kategorije koje odgovaraju problemu

Još detalja - opišite nam problem


Uspešno ste prijavili problem!
Status problema i sve dodatne informacije možete pratiti klikom na link.
Nažalost nismo trenutno u mogućnosti da obradimo vaš zahtev.
Molimo vas da pokušate kasnije.

Završen treći ciklus programa rasPETLjAvanje

pre 3 dana

Treću godinu za redom organizovali smo rasPETLjAvanje – besplatan onlajn program koji je u ovom ciklusu stavio još veći fokus na mentorsku podršku kroz rad u manjim grupama.

Ovogodišnji ciklus rasPETLjAvanja je od kraja novembra 2024.  do početka marta 2025. godine okupio  preko 300 polaznika i polaznica iz 96 opština širom Srbije, od čega su 36% činile devojčice, a 63% dečaci. Ovaj program se uspešno realizuje već treću godinu zaredom, a do sada je obuhvatio više od 900 učenika i učenica iz cele Srbije.

 

Program je osmišljen sa ciljem da na zanimljiv i prilagođen način polaznike uvede u osnove algoritamskog načina razmišljanja i programiranja. Tokom tri meseca rada na zadacima polaznici i polaznice su se upoznali sa osnovnim pojmovima programiranja i koracima koji vode od instalacije okruženja, preko unosa i ispisa podataka, pa sve do rada sa matricama. Posebna pažnja bila je posvećena razumevanju grešaka u kodu i razvijanju veštine debagovanja, kao važnog dela procesa učenja programiranja.   

 

Na osnovu uzrasta i rezultata ulaznog testa iz logičko-matematičkih zadataka, polaznici  i polaznice su bili raspoređeni u pet grupa u kojima su, uz pomoć svojih mentora, savladavali gradivo. Mentori su bili studenti i studentkinje tehničkih fakulteta, čija je uloga bila da kroz personalizovan pristup učenju olakšaju razumevanje složenijih pojmova, ali i da kroz bliskost u godinama i interesovanjima dodatno motivišu polaznike i polaznice tokom programa.   

 

Polaznici su bili raspoređeni u onlajn kabinete na našoj platformi, što je mentorima omogućilo da prate napredak svakog polaznika pojedinačno, te da prilagode strukturu i dinamiku mentorskih sastanaka.   

 

Polaznici i polaznice su u svakom trenutku mogli da se vrate lekcijama koje su im bile nejasne i da mentorima postavljaju pitanja preko četa koji im je bio dostupan u kabinetu.   

 

Zadovoljstvo mentorima je jedan od najčešće pomenutih utisaka u evaluacionom formularu koji su polaznici i polaznice popunjavali po završetku programa: 

 

„Moji mentori su zaista sjajni! Uvek su spremni da pomognu i objasne sve na način koji je lak za razumevanje... čineći da se osećam sigurno u procesu učenja.“  

 

Više od 95% polaznika i polaznica koji su popunili formular su ocenili svoje mentore najvišim ocenama, na skali od 1 do 5, a celokupan program je dobio prosečnu ocenu 4.57.   

 

Najveći broj polaznika i polaznica je istakao da su lekcije bile korisne, jasne i zanimljive.  

 

„Najviše mi se dopao izazov u rešavanju složenih problema koji su zahtevali kreativnost i snalažljivost u programiranju.“  

 

Pored pohvala, stigli su nam i predlozi za poboljšanje ovog programa, od želja za više interaktivnih elemenata do ideja o temama koje bismo mogli da uključimo u neki od narednih ciklusa, pri čemu se kao jedna od najčešće pominjanih izdvojila tema rada u Pajgejmu.   

 

Na kraju programa, najaktivniji polaznici i polaznice su nagrađeni majicama sa motivima rasPETLjAvanja.   

 

Ovu  aktivnost Fondacija Petlja je organizovala u okviru projekta „Izgradnja ključnih računarskih kompetencija – ka radnoj snazi budućnosti“, koji sprovodi Program Ujedinjenih nacija za razvoj u partnerstvu sa Ministarstvom prosvete, a uz podršku Vlade Republike Srbije.