Одабир теме и сарадника¶
На овом часу ћеш радити следеће:
размисли о предложеним темама и одабери ону која ти је најинтересантнија и коју ћеш кроз пројектне активности обрађивати на наредна два школска часа.
пронађи сараднике – другове и другарице који су заинтересовани за исту ту тему и формирајте тим у оквиру кога ћете радити заједно на реализацији пројектних активности и бити сарадници на пројекту.
дефинишите заједно истраживачки задатак којим ћете се бавити у оквиру одабране теме пројекта, односно начине како ћете да спроведете истраживање (теоријски или експериментима) и које ресурсе ћете користити.
Ове школске године предлажемо ти неколико изузетно важних истраживачких тема за које знамо да их можеш са успехом реализовати. Сви предлози стављају те у активну улогу особе која може да допринесе бољитку друштвене заједнице у којој живиш.
Квалитет ваздуха (проналажење и преузимање скупа података са Портала отворених података о загађаности ваздуха, анализа у програму за табеларне прорачуне и графички приказ података, доношење закључака, израда паноа и мултимедијалне презентације)
Ресурси моје школе (проналажење и преузимање скупа података са Портала отворених података о школама у Србији, анализа у програму за табеларне прорачуне и графички приказ података, доношење закључака, израда паноа и мултимедијалне презентације)
Анализа саобраћајних несрећа (проналажење и преузимање скупа података са Портала отворених података о саобраћајним незгодама по полицијским управама и општинама, анализа у програму за табеларне прорачуне и графички приказ података и доношење закључака, израда паноа и мултимедијалне презентације)
Статистика о пандемији COVID-19 (проналажење и преузимање скупа података са релевантних извора о пандемији вируса COVID-19, анализа у програму за табеларне прорачуне и графички приказ података и доношење закључака, израда паноа и мултимедијалне презентације)
Трговина путем интернета (проналажење и преузимање скупа података са Портала отворених података, анализа у програму за табеларне прорачуне и графички приказ података и доношење закључака, израда паноа и мултимедијалне презентације)
Страни језици (проналажење и преузимање података са Портала отворених података о броју ученика који уче одређене стране језике, анализа у програму за табеларне прорачуне и графички приказ података и доношење закључака, израда паноа и мултимедијалне презентације)
Завршни испит (проналажење и преузимање статистичких података о завршном испиту у претходној школској години за вашу школу и школе са територије ваше општине или округа, анализа у програму за табеларне прорачуне и графички приказ података и доношење закључака, израда паноа и мултимедијалне презентације)
Перспективна занимања (проналажење и преузимање статистичких података о занимањима која нестају, о занимањима којима је тржиште презасићено и о дефицитарним занимањима, анализа у програму за табеларне прорачуне и графички приказ података и доношење закључака, израда паноа и мултимедијалне презентације)
Квалитет вода (проналажење и преузимање скупа података са Портала отворених података о квалитету вода, анализа у програму за табеларне прорачуне и графички приказ података и доношење закључака, израда паноа и мултимедијалне презентације)
Најлакши начин да одабереш тему јесте да за сваку од предложених тема излисташ што више разлога због којих ти је интересантна и зашто ти се допада. Користи папирне стикере да запишеш своје идеје. Размисли и сваку идеју постави на посебан стикер. У случају да не постоји начин да уживо одаберете тему, наставник или наставница може направити виртуелну таблу у неком од веб алата Лино (https://en.linoit.com/) или Падлет (https://padlet.com/) на којој ћете постављати виртуелне стикере.
На основу идеја које су написане на стикерима можеш лако да одабереш сараднике који ти највише одговарају за тему коју желиш да обрађујеш у пројекту.
Формирајте тим од 3 до 5 чланова. Када сте формирали тим потребно је да се у оквиру тима договорите око начина како ћете да спроведете истраживање и које ресурсе (интернет, библиотека, програми за обраду текста и рад са сликама,..) ћете користити током вашег заједничког истраживања и рада на пројекту.
Да бисмо ти лакше објаснили кораке који следе у креирању пројекта одабраћемо тему Квалитет ваздуха. Њу ћемо детаљно разрадити у наставку приручника. Након тога ћемо (мало мање детаљно) показати како се могу реализовати још три теме, док остале теме остављамо теби и твом тиму, уколико се одлучиш за неку од њих.
Тема пројекта: Квалитет ваздуха¶
Опис истраживачког задатка¶
Да ли је и колико ваздух у градовима Србије загађен, анализа узрока и фактора који доприносе загађењу и какве последице загађење ваздуха има на људско здравље и како утиче на биљни и животињски свет. Пронаћи и преузети скупа података са Портала отворених података о загађаности ваздуха, анализирати их у програму за табеларне прорачуне и графички приказати податаке и извести закључак. Коришћењем програма за табеларне прорачуне, као и програма за израду мултимедијалних презентација, креирати презентацију која ће бити постављена на школски сајт. Израдити паное који ће илустровати проблем загађености ваздуха, узроке и последице и изложити га у холу школе.
Циљ пројекта¶
Развити свест о утицају и последицама прекомерног и дуготрајног загађења ваздуха на здравље људи, као и биљног и животињског света, идентификовати које су најчешће здравствене тегобе које настају, које превентивне мере применити и како се заштитити.