Prijavi problem


Obeleži sve kategorije koje odgovaraju problemu

Još detalja - opišite nam problem


Uspešno ste prijavili problem!
Status problema i sve dodatne informacije možete pratiti klikom na link.
Nažalost nismo trenutno u mogućnosti da obradimo vaš zahtev.
Molimo vas da pokušate kasnije.

Завршен трећи циклус програма расПЕТЉАвање

пре 3 дана

Трећу годину за редом организовали смо расПЕТЉАвање – бесплатан онлајн програм који је у овом циклусу ставио још већи фокус на менторску подршку кроз рад у мањим групама.

Овогодишњи циклус расПЕТЉАвања је од краја новембра 2024.  до почетка марта 2025. године окупио  преко 300 полазника и полазница из 96 општина широм Србије, од чега су 36% чиниле девојчице, а 63% дечаци. Овај програм се успешно реализује већ трећу годину заредом, а до сада је обухватио више од 900 ученика и ученица из целе Србије.

 

Програм је осмишљен са циљем да на занимљив и прилагођен начин полазнике уведе у основе алгоритамског начина размишљања и програмирања. Током три месеца рада на задацима полазници и полазнице су се упознали са основним појмовима програмирања и корацима који воде од инсталације окружења, преко уноса и исписа података, па све до рада са матрицама. Посебна пажња била је посвећена разумевању грешака у коду и развијању вештине дебаговања, као важног дела процеса учења програмирања.  

 

На основу узраста и резултата улазног теста из логичко-математичких задатака, полазници  и полазнице су били распоређени у пет група у којима су, уз помоћ својих ментора, савладавали градиво. Ментори су били студенти и студенткиње техничких факултета, чија је улога била да кроз персонализован приступ учењу олакшају разумевање сложенијих појмова, али и да кроз блискост у годинама и интересовањима додатно мотивишу полазнике и полазнице током програма. 

 

Полазници су били распоређени у онлајн кабинете на нашој платформи, што је менторима омогућило да прате напредак сваког полазника појединачно, те да прилагоде структуру и динамику менторских састанака. 

 

Полазници и полазнице су у сваком тренутку могли да се врате лекцијама које су им биле нејасне и да менторима постављају питања преко чета који им је био доступан у кабинету. 

 

Задовољство менторима је један од најчешће поменутих утисака у евалуационом формулару који су полазници и полазнице попуњавали по завршетку програма:

 

„Моји ментори су заиста сјајни! Увек су спремни да помогну и објасне све на начин који је лак за разумевање... чинећи да се осећам сигурно у процесу учења.“

 

Више од 95% полазника и полазница који су попунили формулар су оценили своје менторе највишим оценама, на скали од 1 до 5, а целокупан програм је добио просечну оцену 4.57. 

 

Највећи број полазника и полазница је истакао да су лекције биле корисне, јасне и занимљиве.

 

„Највише ми се допао изазов у решавању сложених проблема који су захтевали креативност и сналажљивост у програмирању.“

 

Поред похвала, стигли су нам и предлози за побољшање овог програма, од жеља за више интерактивних елемената до идеја о темама које бисмо могли да укључимо у неки од наредних циклуса, при чему се као једна од најчешће помињаних издвојила тема рада у Пајгејму. 

 

На крају програма, најактивнији полазници и полазнице су награђени мајицама са мотивима расПЕТЉАвања. 

 

Ову  активност Фондација Петља је организовала у оквиру пројекта „Изградња кључних рачунарских компетенција – ка радној снази будућности“, који спроводи Програм Уједињених нација за развој у партнерству са Министарством просвете, а уз подршку Владе Републике Србије.

Погледај још и ...

Види све вести